TRAJNOSTNI TURIZEM
Najpogosteje zapisano definicijo trajnostnega turizma opredeljuje Svetovna turistična organizacija kot:
Trajnostni turizem pa ne pomeni le nadzora in obvladovanja negativnih vplivov na okolje, temveč lokalnim skupnostim prinaša gospodarske in družbene koristi, ozavešča in podpira ohranjanje okolja ter ustvarja priložnosti boljšega življenja. Temelji trajnostnega razvoja so tako načela dobrega gospodarjenja z naravnimi viri, pravičnost uporabe virov in razdelitev koristi, ki jih prinašajo. (UNEP, 2005)
Trajnostni turizem mora:
“Turizem, ki v celoti upošteva sedanje in prihodnje ekonomske, družbene in okoljske vplive, pri čemer upošteva zadovoljevanje potreb obiskovalcev, turistične industrije okolja in lokalnih skupnosti”
(UNEP, 2005, str. 8)Trajnostni turizem pa ne pomeni le nadzora in obvladovanja negativnih vplivov na okolje, temveč lokalnim skupnostim prinaša gospodarske in družbene koristi, ozavešča in podpira ohranjanje okolja ter ustvarja priložnosti boljšega življenja. Temelji trajnostnega razvoja so tako načela dobrega gospodarjenja z naravnimi viri, pravičnost uporabe virov in razdelitev koristi, ki jih prinašajo. (UNEP, 2005)
Trajnostni turizem mora:
- optimalno izkoriščati okoljske vire, ki so ključni element razvoja turizma ter ohranjati bistvene ekološke procese, naravno dediščino in biotsko raznovrstnost.
- spoštovati družbeno-kulturno pristnost lokalnih skupnosti, ohranjati njihovo neživo in živo kulturno dediščino, tradicionalne vrednote ter prispevati k medkulturnemu razumevanju in strpnosti.
- zagotavljati uspešno, dolgoročno ekonomsko poslovanje, ki ustvarja koristi za vse deležnike. Koristi morajo biti pravično porazdeljene, vključno z zanesljivimi možnostmi zaposlitve in zaslužka ter omogočanjem socialnih storitev za lokalne skupnosti, s čimer se prispeva k zmanjševanju revščine.
Agenda za trajnostni razvoj do leta 2030
Sedemnajst ciljev trajnostnega razvoja je poziv vsem državam k ukrepanju za spodbujanje blaginje ob tem pa tudi k varovanju planeta. Cilje je sprejelo 193 držav in predstavljajo nove standarde za trajnostni razvoj.Najpomembnejše institucije s področja trajnostnega razvoja turizma na globalni in evropski ravni
- Svetovna turistična organizacija je agencija Združenih narodov, odgovorna za promocijo odgovornega, trajnostnega in univerzalno dostopnega turizma
- Global Sustainable Tourism Council (GSTC) je neprofitna organizacija, ki opredeljuje globalne kriterije za trajnostni turizem na nivoju destinacij in ponudnikov
- Evropska potovalna komisija združenje 35 nacionalnih evropskih turističnih organizacij. Njeno poslanstvo je krepitev trajnostnega razvoja Evrope kot turistične destinacije, pri čemer se osredotoča na raziskave, marketing in ozaveščanje